Prevencija raka dojke : podrška i hrana kao lijek

piše: Linda Bing

1978. Michio Kushi je postavio novi trend u ishrani i borbi protiv zloćudnih bolesti i to u desetljećima u kojima rizik i učestalost kancerogenih bolesti eksponecijalno raste, knjiga “Ishranom protiv raka” i dalje je osnovno štivo za one koji se žele liječiti ujedno i makrobiotičkom ishranom ali i pojasniti si što dovodi do promjena na stanicama kod pojedinih organa. Pozivajući se na istraživanja o raku i srčanim bolestima, Michio Kushi otvara novo poimanje u pristupu dodatne pomoći u liječenju smrtonosnih bolesti.

Druga preporuka preventivnog pristupa i pomoći je veganski oblik ishrane i sirovojedstvo ili unošenje velike količine povrća (lisnato zeleno povrće)i u kasnijoj fazi nakon prvobitnog čišćenja organizma zelenim sokovima preporuča se uvođenje i voća u prehranu ali sa izbjegavanjem industrijski procesuirane hrane, šećera, alkohola, kave te naravno izbjegavanje stresa u čemu uvelike pomažu alternativni pristupi i duhovna podrška : molitva, meditacija, vježbanje poput joge i pilatesa te slične tehnike opuštanja, istezanja, aerobnog vježbanja ( npr šetnje u prirodi).

nutribullet blender za izradu zdravih smoothija od povrča i voća ( Foto: Mirko Jankovic )

Ukoliko se u potpunosti hranimo sirovom hranom ona je tada snažan “čistač” organizma posebno ukoliko kombiniramo namirnice bogate selenom (zeleno lisnato povrće bez obrade pesticidima), cinkom ( zob organskog podrijetla) i vitaminom C kao najjačim antioksidantom ( limun, zeleni čaj matcha .. ) te ostalim važnim mineralima i vitaminima a posebno enzimima i vitaminu D3. Međutim navike moramo mijenjati postepeno uvođenjem novog režima i najbolje uz pomoć liječnika specijaliste, nutricioniste, ayurvedskog liječnika, duhovnika – sv

25.3.2023., ZAGREB, trg Bana Josipa Jelacica Povodom dana prevencije raka dojke. Foto: Mirko Jankovic

27. Dan narcisa je javnozdravstvena kampanja koja upozorava na važnost prevencije jedne od najčešćih smrtonosnih bolesti žena – raka dojke te ih je stoga važno osvijestiti o načinima prevencije.


Upravo s tom misijom Hrvatska liga protiv raka, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u suorganizaciji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Gradskim društvom Crvenog križa Zagreb te uz podršku partnera, organizirala javnozdravstvenu akciju „Dan narcisa“ uz prisustvo mnogih građana koji su se pridružili akciji uz razgovor s liječnicima, podjelu edukativnih letaka i simboličnu humanitarnu podjelu narcisa. Tijekom akcije doznali su sve najnovije informacije o prevenciji i liječenju raka dojke, a akciju su svojim dolaskom uz brojne građane, podržale i mnoge stručne osobe, kao i osobe iz javnog života: prof. dr. sc. Vili Beroš dr. med (Ministar zdravstva), izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, mr. sc. Lora Vidović (pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom), Joško Klisović (predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba), Andrea Šupe Parun dr. med. spec. epidemiologije (nacionalna koordinatorica Programa ranog otkrivanja raka dojke), prim. dr.sc. Branko Kolarić (ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar), prim. dr.sc. Marija
Bubaš (državna tajnica u Ministarstvu zdravstva), prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med. spec.(ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo), dr. Neda Vrban Ferenčić (tajnica Hrvatske lige protiv raka), prof. dr. sc. Damir Eljuga dr.med. (predsjednik Hrvatske lige protiv raka) i mnogi drugi.

25.3.2023., ZAGREB, trg Bana Josipa Jelacica Povodom dana prevencije raka dojke. Foto: Mirko Jankovic

U sklopu akcije na Trgu bana Josipa Jelačića bio je postavljen i mobilni mamograf u kojem su žene imale jedinstvenu priliku obaviti mamografiju bez uputnice i plaćanja pregleda.

Rak dojke je najčešća zloćudna bolest u žena – svake godine oboli boko 3000 žena. Ali srećom 6. godinu zaredom bilježimo pad smrtnosti od ovog raka čak za 25 posto. Najnoviji podaci Registra za rak nam govore da je od raka dojke 2021 god.umrlo 711 žena, ali i taj broj je i dalje jako visok. Svima nam je želja da taj broj bude što manji. To je moguće i većim odazivom žena u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke koji obuhvaća žene od 50 do 69 godine.

Tijekom akcije u Zagrebu, posjetitelji su također mogli kušati zdrave napitke koji su posebno ovom prigodom pripremljeni nutribullet sokovnikom kako bi se ujedno upoznali sa zdravim namirnicama, a brojni građani su ispunili i kratku anketu o zdravim navikama bitnim za naše zdravlje.

Fotografija : unsplash

izvor :PR

You may also like